Bugün Kovid: kurallar, karantina, izolasyon. İşte yapmanız gerekenler

Bakalım pandemi bittikten ve virüs endemik hale geldikten sonra Kovid'e yakalanırsanız ne yapacağınıza bakalım.

Lucia Resta

Hala etrafta onunla dolaşan birini görüyorsunuz maske ya da kim satın alıyor? çubukla Durumun böyle olup olmadığını görmek için eczaneye gidip test yapın Kovid için pozitif ya da değil. Dolayısıyla soğuk mevsimin başlamasıyla birlikte virüsün yayılmasını önlemeye yönelik kısıtlamalar veya zorunluluklar olabileceğine dair şüpheler olabilir. Ancak durum kesinlikle böyle değil. SARS-CoV-2 virüsü sayısız varyasyonuyla artık ödemliBu, herhangi bir etkiyle eşit olduğu anlamına gelir ve bu nedenle Artık geçici kurallar yok bu virüsle enfekte olan ve neden olduğu hastalığın belirtilerini gösteren kişiler için, COVID-19. İlk önce görelim Bugün Kovid testiniz pozitif çıkarsa nasıl davranmalısınız? ve pandemi döneminde maske kullanımı gibi özel kısıtlama ve yükümlülüklerin uygulandığı durumlarda.

Bugün Kovid hastalarının izole edilmesi gerekiyor mu?

Şimdi Artık izolasyon ve karantina zorunluluğu yokBöylece Kovid testi pozitif çıkanlar da evden çıkabilecek. Ancak tıpkı grip ve diğer bulaşıcı virüslerde olduğu gibi Evde kalmanız ve dikkatli olmanız tavsiye edilir özellikle bununla bir ilgisi varsa kırılgan insanlar. Bu nedenle işten biraz izin alabilirsiniz hastalık izninde olmayı istemek ve doktor da çubukla örnek alabilir. Bu durumda sonuç yerel sağlık müdürlüğüne bildirilecektir. Ancak evde kalmak zorunlu değil; olumlu tutuma rağmen kendinizi iyi hissediyorsanız işe de gidebilirsiniz. Hiçbir yükümlülük yoktur, yalnızca tavsiyeler vardır diğer insanlara da saygı duymak ve onlara bulaştırmamaya dikkat etmek.

Kovid pozitif çocuklar okula gidebilir mi?

Okula giden çocuk ve gençlerin artık Kovid pozitif olmaları durumunda kendilerini izole etmeleri gerekmiyor, ancak yine de tıpkı grip veya başka bir bulaşıcı hastalığa yakalanmışlarsa olduğu gibi evde kalmaları tavsiye ediliyor. Ve bu yüzden Diğer çocuklara bulaştırmamak için sağduyu meselesi. Test sonucu pozitif çıkan bir çocuğun, özellikle de belirtilerin bariz olduğu durumlarda okula gönderilmesi, diğer ebeveynler arasında memnuniyetsizliğe neden olabilir.

Bugün ne zaman maske kullanıyorsunuz?

Maskenin gerekli olduğu tek durum RSA'ya veya belirli hastane bölümlerine girdiğinizde zayıf veya yaşlı insanları barındırdıkları için risk altında kabul ediliyorlar. Diğer tüm durumlarda, sonuç pozitif olsa bile artık maske takma zorunluluğu yoktur. Taşıma Şekli. Bu durumda bile, yalnızca başkalarının iyiliği için ve aynı zamanda kişinin kendi iyiliği için, özellikle de kırılgan insanlar olan ve daha fazla risk altında olduğu düşünülen kişiler için kullanılması tavsiyesinden bahsediyoruz.

Bugün anti-Covid aşısı zorunlu mu?

Aşılama artık zorunlu değil, tıpkı grip aşısında olduğu gibi sadece zayıf kişiler ve 60 yaş üstü kişiler için tavsiye ediliyor. Aşının hamile kadınlara ve sağlık çalışanlarına da yapılması öneriliyor. Bu yıl Aşı kampanyasına katılım çok düşük olduözellikle güneyde. Geçen yıl altı milyon idareden bu yıl 900.000'den az kişiye aşı yaptık.

Ne zaman Kovid testi yaptırmalısınız?

Artık oraya gitmediğiniz sürece smear testi yaptırmanıza gerek yok acil Servis veya Hastaneye kaldırılmanız gerekiyor ve onlarda buna sahipler Belirtiler Nezle. Ancak belirtiler oluşmuyorsa sürüntü testinden vazgeçilebilir. Yukarıda bahsedildiği gibi doktor, hasta bir hastaya örnek uygulanmasına ve sonucun yerel sağlık birimine bildirilmesine karar verebilir. Herkes evinde veya eczanede örnek almakta özgürdür ancak bu durumda sonuç bildirilmeyecektir. Son haftalarda Kovid-19 enfeksiyonlarının sayısı %30 arttı ancak bu yüzde, tam olarak sürüntü kontrolü daha düşük olduğu için çok daha yüksek olabilir.

Özgürlük ve sağduyu

Yani neredeyse tüm anti-Covid kısıtlamaları kaldırıldı ve normale döndük salgından önce ücretsizama bu hep böyle Sağduyu tavsiye edilir ve bu nedenle hastaysanız, semptomlarınız varsa ve dolayısıyla bulaşıcıysanız evde kalın, gerçekten dışarı çıkmanız gerekiyorsa ve pozitifseniz veya Kovid hastası değilseniz ama kırılgan insanlardan biriyseniz maske kullanın. Ebeveynlerin, Kovid-pozitif çocuklarına sanki başka bir virüs varmış gibi davranmaları ve bu nedenle belirgin belirtiler göstermeleri ve daha bulaşıcı olmaları durumunda onları evde tutmaları gerekiyor.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post RAMS Başakşehir ile Beşiktaş arasındaki maçı CANLI izle | BJK maçı ne zaman, hangi kanalda?
Next post Galatasaray takımı Şanlıurfa'da! – Son dakika Galatasaray haberleri