Roubaix: ne tür bisiklet kullanmalı, çerçeveler nasıl yapılır ve nasıl değişti

Performansı ve gücü dengelemek: kadrolar, bisikletler ve lastikler kuzeyin cehennemine göğüs germek için nasıl gelişti?

Fransa’dan yangın ihbarı. Roubaix 1995: Giorgio Squinzi, Bay Mapei, Ernesto Colnago’yu arar. “Burada her şey eleştiri, tamircilerimiz bile kararsız Ernesto. Kaldırım taşlarında yürürken karbonun parçalandığını söylüyorlar. Hem çerçeve hem de çatal. Master çelik şasiye biniyoruz ve hepsi bu.” Colnago sabah 10’da onu tekrar arar: “Giorgio, ne istersen yap. Sana söylüyorum: Başarısız olacağım ama yakınlarda birkaç dairem var, beni dava edeceksin ama yarın kazanacağımıza inanıyorum. Mapei kazanır ve karbon kazanır. Kaybedersek ikimiz de kaybederiz. İyi şanslar Giorgio, kızma.” Yedi kişi Arenberg ormanından geliyor ve aralarında Franco Ballerini de var. Karbon kadrolu ve düz çatallı Colnago C40’ı taşların üzerinden uçuyor: bu karbonun ilk zaferi, 4 tane daha Bir düşünün: Colnago, düz çatal fikrini Enzo Ferrari’den Maranello’da mortadella yerken ve karbon teknolojisinin F1’den bisikletlere nasıl aktarılacağını araştırırken aldı.

Roubaix ve kaslar

Roubaix her zaman bir ileri teknoloji laboratuvarı olmuştur. Fransa’nın taşra yollarında altı milyon taş küp üzerinde sürülen en anakronik klasik, en üst düzey mühendislikle birleştirildi. Ve bir görev: titreşimleri azaltın ve kol ve omuz kaslarını rahatlatarak koşucuya daha fazla konfor sunmaya çalışın. Bin çözüm. Arka uç, bisikleti daha konforlu hale getirmek için uzar. Bianchi, 2014 yılında Vanmarcke ve ABD uzay ajansı NASA tarafından test edilen viskoelastik bir malzeme olan Countervail’i içeren bir karbon çerçeve ile üçüncü oldu. 2015’te, Wiggins çığır açan bir Pinarello’ya, arka süspansiyonlu Dogma K8-S’ye sahip. Dağ bisikletlerininki gibisi yok: sadece 95 gramlık ışık sistemi, sürücü tarafından 3 pozisyonda ayarlanabilir. 2019’da Pinarello’yu bir bisiklete dönüştüren çift süspansiyonlu bir evrim tamamen maruz. Ayrıca o yıl Peter Sagan, hidrolik ön süspansiyon sistemi, tümsekleri emmek için özel bir karbon sele direği, mekanik vites değiştirme ve 30 mm boru ile bir Uzman kullanıyor. Ayrıca frenler üzerinde çalışıyoruz, daha büyük kesitli lastikleri geçmek için cyclocross lastikler kullanıyoruz ve seleler: 2015’teki Sagan ve Pozzato Prologos, F1’in geldiği eldiven ve koltuklardan gelen özel bir polimerle kaplandı. böylece koşucu öne kaymaz.

Roubaix ve lastikler

İç lastiksiz (iç lastiksiz) lastiklerin gelişiyle, Roubaix motosikletini anlama şekli değişiyor: biz sadece lastikler ve hava basıncı üzerinde çalışıyoruz. Ganna, olağan Pinarello Dogma F yolunu kullanacak, ancak 32 mm tüpsüz ve 2,5 ila 3 basınçla. İçeride, sızdırmazlık sıvısı yerine, “plastik” gibi görünen delinmeyi önleyici bir parça şişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Şanzıman ateşi yandı! İşte Süper Lig’de sezon sonunda sözleşmeleri sona erecek oyuncular
Next post Rayyan Baniya’nın iletim iddialarına yanıt! – Fatih Karagümrük’ten son dakika haberleri