Yürüyebilmek için ağırlık kaldırmaya başladı! Türkiye şampiyon oldu – Son Dakika Halter HaberleriTürkiye’nin halter şampiyonu omurilikte nadir görülen bir gelişim bozukluğu ile Antalya’da dünyaya gelen ve bir süre sonra bacak kaslarını güçlendirmek ve yürümek için spor yapmaya başlayan Simge Elif Poyraz (27) oldu.


Kepez merkezli Poyraz ailesinin üç çocuğundan en küçüğü olan Simge Elif Poyraz, omuriliğin gelişimsel bozukluğu olarak bilinen spina bifida ile dünyaya geldi. Çocukluğunda rahatsızlığı nedeniyle bazı sıkıntılar yaşayan Poyraz, 12 yaşında sol bacağından kısmen felç oldu. Hayatını koltuk değnekleriyle sürdüren Poyraz, rahatsızlığı nedeniyle birçok kez ameliyat olmak zorunda kaldı.
Engelliliği eğitimine de engel olan Poyraz, bir süre tekerlekli sandalyede kaldıktan sonra hayatına devam etti. Fizik tedaviye başlayan Icon, kendisi gibi tekerlekli sandalyede hayatına devam eden halterci Faruk Öztürk ile tanıştı. Ayağa kalkmak için zayıf olan bacak kaslarını güçlendirmek isteyen Simge, Faruk’un vesayeti altında haltere başladı.


BİRİNCİ YARIŞMADA İKİNCİ OLDU


Büyük bir azimle çalışan Poyraz, haltere başladıktan kısa bir süre sonra katıldığı Türkiye Engelliler Şampiyonası’nda ikinci oldu. Halter yüzünden tüm hayatı değişen Icon, eve bağlı kalmayı bıraktı ve bir süre sonra Konyaaltı Belediyesi’nde göreve başladı. Simge sakatlıklarıyla buna engel olamadı ve geçtiğimiz ay Aydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’nda 1. oldu.


SPORU BİR ARKADAŞINDAN ÖĞRENMEK ZORUNDA KALDI


Hedeflerinden hiçbir zaman vazgeçmediğini söyleyen Poyraz, “Spora dünya halter şampiyonu olan arkadaşım Faruk sayesinde başladım. Başladığımda ilk düşüncem bacak kaslarımı güçlendirmek oldu ve şampiyonayı Türkiye 2.’si olarak tamamladım. Başarıyı gördükten sonra fikrimi değiştirdim ve tamamen kollarıma odaklandım ve şampiyon olmak istedim.


“BAYRAĞIMIZI AVRUPA’DA DALGALAMAK İSTİYORUM”


Poyraz, halterin bütün hayatını değiştirdiğini belirterek, “Spordan sonra çalışmaya başladım, evimi aldım. Spor benim hayatım oldu diyebilirim. Ağırlık kaldırmasaydım ne yapardım bilmiyorum. Kalmadım geçen ay yapılan şampiyonada Türkiye 1.liği kazandım. Kendimi art arda yaraladığım ve deprem nedeniyle bunu beklemiyordum. “Antrenman da yapamadık. Bayrağımızı Avrupa’da dalgalandırmak istiyorum. 2025 Avrupa Şampiyonası’na da buna hazırlanıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Selfie derbisi: genç hayran Rossoneri ve Zanetti yüz ifadesini değiştiriyor…
Next post İtalya’da Euro 2032: Bu yüzden bir dönüm noktası olabilir