Vücut yağının birikmesinin arkasında bir gen var: araştırma

Nature Communications'da yayınlanan çalışmada bir grup Japon bilim insanı, bu tek genin vücut şeklini etkileyebileceğini ortaya çıkardı.

Giuseppe Di Giovanni

Vücut ağırlığındaki artış ve azalmanın yanı sıra kalori alımının da sayısız faktör tarafından belirlendiği bilinmektedir. Artık araştırmacılar…Osaka Üniversitesi çeşitli hastalıklarda yağ birikiminin ana düzenleyicisi olarak görev yapabilecek bir gen tanımladılar. tarihinde yayınlanan çalışmada Doğa iletişimiJapon bilim insanları bu tek genin vücut şeklini etkileyebileceğini keşfetti. Bir kişinin zayıf mı yoksa şişman mı olduğu birçok faktöre bağlıdır faktörleraktivite seviyelerinden yiyecek alımına, hastalıklara, yaşam ortamına ve daha fazlasına kadar. Elbette aile geçmişi de rol oynuyor ama Vücut ağırlığının genetik temeli hala tam olarak anlaşılamamıştır. “Yağ, çeşitli beslenme, hormonal ve moleküler faktörler tarafından düzenlenen eşsiz bir dokudur” diye açıkladı Jihoon Shin, çalışmanın baş yazarı. “Her ne kadar bir Düzenlemesinin birleşik genetik temeli belirsizliğini koruyorShin devam etti. Yağ depolanmasından sorumlu genetik faktörleri belirlemek için araştırmacılar, gen ifade verilerini analiz etti. yağlı doku diğer kumaş türleriyle karşılaştırıldığında.

bağlantılar

Sonuçların gösterdiği şey buydu HSP47, moleküler bir şaperonyani, baskın işlevi yanlış birleşmeleri ve toplanmaları önlemek olan işlevsel bir protein aileleri sınıfı Polipeptit zincirleri Kollajen hem fizyolojik hem de stresli koşullar altında gelişir ve vücut yağ seviyelerinde önemli bir faktördür. “Ben”HSP47 yüksek konsantrasyonlarda ifade edilir yağlı doku obezite ve gıda alımıyla birlikte artar. Buna karşılık oruç tutma, egzersiz yapma, kalori kısıtlaması, bariatrik cerrahi ve israf sendromu gibi durumlarda ifade düzeyi azalır” dedi. Iichiro Shimomura, kıdemli yazar. “Ayrıca HSP47 ekspresyonu yağ kütlesi, vücut kitle indeksi, bel boyutu ve kalçaların çevresi,” diye devam etti Shimomura. Yağ depolaması veya kaybıyla ilişkili bir hormon olan insülinin HSP47 ekspresyon seviyelerini arttırdığını unutmamak önemlidir. Glukokortikoidler Seviyeler düşüyor.

genetik temel

Ayrıca yüksek veya düşük ifade HSP47 yüksek veya düşük vücut yağ yüzdesiyle ilişkilendirilmiştir. “Çalışmamızın sonuçları bunun önemli rolünü vurguluyor HSP47 Shin, normal koşullar altında bir insanda hastalık veya hormon düzeyindeki değişiklikler gibi çeşitli faktörlere yanıt olarak vücut yağ miktarının belirlenmesinde rol oynadığını söyledi. HSP47'nin yağ depolamasını etkileyen anahtar bir unsur olarak tanımlanması, toplam vücut yağ içeriği ve enerji kullanımı için açık bir genetik temel sağlar. HSP47'nin bu süreçteki merkezi rolü göz önüne alındığında, bu gende değişikliklerin ortaya çıkması mümkündür. Metabolik bozukluklar.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Anadolu Efes 98-73 Aliağa Petkimspor MAÇ SONUCU – ÖZET – Son dakika basketbol haberleri
Next post RAMS Başakşehir ile Beşiktaş arasındaki maçı CANLI izle | BJK maçı ne zaman, hangi kanalda?