MotoGP, 2023 Dünya Şampiyonası’nın temaları ve favorileri

Hafta sonu başlayan sezonun temaları: ikili yarıştan daha da baskın görünen Ducati’ye, İtalya’nın Bagnaia&Bastianini umutlarına ve ayrıca Aprilia’ya, Yamaha, Quartararo ve hepsinden önemlisi Marquez’in kurtuluş iradesine.

massimo brizzi

– Milano

bu Dünya Kupası 2023 MotoGP, 26 Mart hafta sonu için planlanan Portekiz GP ile başlangıç ​​bloklarında. Cumartesi günü tanıtılan çifte yarış, sezona giderek daha fazla hakim olmaya aday görünen bir Ducati, şampiyonanın oldukça üç renkli bir taslağı ve Fabio Quartararo ve Marc liderliğindeki Japon Honda ve Yamaha’dan intikam arzusu ile çantada pek çok haber var. Markiz. Sezonun ana temalarını inceleyelim.

yeni: sprint yarışları ve lastikler

2023 Dünya Şampiyonası için 2023 için en büyük değişiklik, sezonun 21 hafta sonunun tamamı için Cumartesi sprint yarışıdır. Puanların yarıya indirildiği kısaltılmış mesafede bir yarış (kazanan için 12 puan, ikinci için 9, üçüncü için 7, ardından dördüncü için 6, beşinci için 5, altıncı için 4, yedinci için 3, 1. sekizinci için 2 ve dokuzuncu için 1 puan) ) ve birbiriyle ilişkili pek çok bilinmeyen, pilotların çift kalkışa maruz kalma riskinin artması ve uygun kadanslarla mini GP isteyen araçlarda daha fazla aşınma ve yıpranma ile başlayarak. Kurulum için daha az zaman, daha fazla kaza riski ve daha kısa kurtarma süreleri ile yarış haftasonuna yaklaşım değişecek. Sprint yarışı, Dorna ve Fim’in krizdeki bir disiplini canlandırmak ve oyuncağın gerçek finansörleri olan televizyonlardan en iyi şekilde yararlanmak için reçetesidir: başarılı olup olmadığını ve tehlikeli bir enflasyonist etki yaratmadığını kontrol etmek. Sıralama, her ikisi için de geçerli bir tablo tanımlamak üzere Cumartesi günü Q1 ve Q2 ile aynı kalır sürat yarışı, ikisi de Pazar günkü GP için. Dikkate alınması gereken teknik bir miktar, lastik bileşenlerinin üçten ikiye düşürülmesidir. Lastikler arkada, Michelin 7 yumuşak ve 5 orta hareket sağlayarak sonuç olarak pilotların stratejiler açısından ilhamını ve yaratıcılığını sınırlıyor.

Dükalar ve İtalyan dehası

Testler, Ducati’nin sadece geçen yılki üç şampiyonluk için değil, favori olduğunu doğruladı. Pecco Bagnaia seansları harika bir şekilde halletti, şampiyonluğunu ve güvenini artırdı, zayıf takımlardan başlıyor ve bunun farkında. İlgi odağı olacak ve takımda becerilerini sergilemek isteyen Enea Bastianini gibi çılgın bir takım arkadaşını uzak tutacak kadar olgun. Ducati resmi, ancak yine de yeni GP23 ile% 100 ilgilenmek zorunda. Desmosedicis dört takıma emanet edildi (ayrıca Jorge Martin ve Johann Zarco’lu Pramac; Alex Marquez ve Fabio Di Giannantonio’dan oluşan Gresini takımı ve Luca Marini ve Marco Bezzecchi’den oluşan VR46) ve dört RS-GP’li iki takıma emanet edildi Aprilia Memurlar artı RNF’den iki kişi, Noale’nin yeni doğan uydu ekibi, griddeki İtalyan motosikletleri 22 üzerinden 12. Aprilia, tavizleri kaybetmesine rağmen muhteşem 2022’den sonra yeniden büyümeye çalışırken (sezon boyunca sınırsız test ve 7 ana motor yerine 9 motor mevcut) sezona griddeki ilk iki ideal yerden başlıyor. olanlar).

onları kim avlar

Diğerleri şimdilik avlanmalı, başlayarak Jamaika2022 gibi bir kerevit yılını daha kaldıramayan. Iwata merkezli şirket, motoruna eski bir Ferrari teknisyeni olan Luca Marmorini ve bir motosikletin sınırlarını zorlayan ve yeni lastiklerle uçan bir turda sınırlarını ortaya koyan şampiyon Fabio Quartararo’nun özeniyle güveniyor. Fransız bir savaşçı, ancak Ducati’lere karşı verdiği mücadelede çok yalnız görünüyor çünkü 2020’de ikinci olan takım arkadaşı Franco Morbidelli, nitelikleri için çok endişe verici bir sonuç krizi içinde görünüyor. İçin honda Argüman benzer: süperstar Marc Marquez’in etrafında yeniden inşa etmelisiniz, ancak Suzuki’nin yeni teknik direktörü Ken Kawauchi’nin gelişiyle başlayan çaba yetersiz görünüyor. Marc, “Bu motosikletle dünya şampiyonluğu için savaşmıyorsunuz”dan, “Beş ila onuncu sıralar için savaşıyoruz” şeklinde devam etti: hem Tokyo üreticisinin hırsları hem de sağlamlık açısından iyi bir kartvizit değil. onların birliği. Joan Mir’in griddeki tek MotoGP şampiyonu çiftini oluşturmak için yanına gelmesi şu an için dengeyi değiştirmiyor: İspanyol, en kötü koşullarda, tek üreticinin mevcut olduğu niteliklerini göstermeye çağrılıyor. Yarış kazanamadı 2022’de ve tamamen yeniden inşa edildi. Nesnel olarak kolay bir durum değil. orada bile KTM testlerde beklentilerin altında kaldı: Avusturyalı şirket İtalya’yı seçti ve baş teknisyen olarak Jack Miller’ın yerini alan Cristian Pupulin’i ve Mattighofen teknisyenlerinin koordinatörü olan ancak parlamayan Alberto Giribuola’yı devraldı. En azından, mevcut bütçe ve tepenin önerdiği gibi.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Sevilla’da Jorge Sampaoli’nin dönemi kapandı! – İspanya La Liga’dan son haberler
Next post Fenerbahçe’ye dev transfer çekilişi! 23 kez yukarı – Fenerbahçe son dakika haberleri