Voleybol: Röportaj Earvin Ngapeth Modena’yı sürükledi

Avrupa zaferinin ardından, Pazartesi günü Piacenza’ya karşı playoffların çeyrek finallerinin hassas 5. maçı. Fransız yükler: “Mayısta Paris’te şarkı söyleyeceğim”

Riccardo Crivelli

Earvin Ngapeth her zaman bir voleybol sahasında rakiplerine çekiç darbeleriyle şarkı söylemeye alışmıştır. Ancak Mayıs ayında, müziğe olan tutkusu Paris’teki büyük bir konserde zirveye ulaşacak: Bu arada Modena’ya, kulübün 15 yıldaki ilk Avrupa zaferi olan Cev Kupası’nı getirdi ve yılmaz bir lider olarak, onu Avrupa’nın her yerinden kazanmaya hazırlanıyor. Pazartesi gecesi playoff çeyrek finallerinde Piacenza’ya karşı zorlu Game-5’i teslim edin.

İtalya’da Treble yılı olan 2016’dan Avrupa’nın zirvesine dönüş olan 2023’e kadar, Ngapeth’in Gialloblù zaferlerinde her zaman parmağı olmuştur…

“Çok mutluyum, Modena voleybolu soluyan bir şehir ve burada kazanmak her zaman özel bir duygu veriyor. Benim gibi bu muhteşem 2016’yı yaşamış olan Bruno ve Rossini (pasör ve serbest atıcı, editörün notu) ile bunun hakkında konuştum: Kalbin inanılmaz bir tutkuyla attığı kupaları kaldırmak, tarif edilemeyecek bir tatmin veriyor.”

Küçük bir şey değil: 3-0’ın değiştirilmesi gerekiyordu ve o da deplasmanda.

“Bence başarı, Perugia’yı ligde evimizde, dolu bir arenada ve bacaklarımızı titreten bir coşkuyla oynadığımızda doğdu. Birbirimizin gözlerinin içine baktık ve halkımıza neşe getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğine söz verdik. Ve Cev’in finalinde, Belçika’ya döndüğümüzde, bu hatıra bize belirleyici bir destek verdi.”

Ancak kutlamak için çok az zaman var: Pazartesi günü, tüm içten dışa maçlar gibi harika bir playoff maçı bekleyebilirsiniz.

“Piacenza çok güçlü bir takım, seriye harika bir başlangıç ​​yaptık, sonra kendi hayatımızı karmaşıklaştırdık. Cev Kupası’nda galibiyet psikolojik düzeyde esastır, set bile kazanmadığımız ve hep geride kaldığımız üç mağlubiyetten sonra yeniden başlamak için zihinsel bir tıklamaya ihtiyacımız vardı. Şimdi moral çok yüksek: ikramiyeyi çoktan aldık, sakiniz”.

Modena’nın yaz devriminden sonra el değiştirmesiyle baştan başlamaya karar verdiği gençler Sanguinetti ve Rinaldi’nin akıl hocası rolünde kendinizi nasıl buluyorsunuz?

“Şampiyonanın başında hakkımızda söylenenleri hatırlıyorum: Bu takım play-off’lara kalamaz. Bunun yerine normal sezonu üçüncü bitirdik ve bir Avrupa Kupası kazandık. Karmaşık bir sezon olabileceğini biliyorduk, bu yüzden “yaşlılar” olarak bir anlaşma yaptık: bir örnek oluşturmalı ve gençlere ilham vermeliydik. Sonra Sanguinetti ve Rinaldi üzerlerine düşeni yaptılar: O yaştaki iki çocuğun bu kadar çabuk geliştiğini ve bu kadar kısa sürede kararlı hale geldiğini hiç görmemiştim.

Genişleyen ufuklar: Tokyo’da kazandığınız Olimpiyat unvanını Paris 2024’teki ev oyunlarınızda savunabilme düşüncesi ne kadar heyecan verici?

“Bence bir sporcu için evinde olimpiyatlarda oynayabilmekten daha büyük bir duygu olamaz. Tokyo’daki finalden önce takım arkadaşlarıma bunun yaşam tarihi olduğunu söyledim ama milli takımda tekrar karşılaştığımızda kendimi düzelttim: yaşam tarihi Paris’te bir yıl içinde. Tüm Fransız oyuncular şimdiden bu günlere hazırlanıyor.”

Bir oyuncu olarak kulübü ve milli teknik direktörü Andrea Giani’nin Olimpiade ile oldukça çelişkili bir ilişkisi vardı. Sen ve Bruno ara sıra bunu ona hatırlatmıyor musunuz?

“(güler) Giangio ile şaka yapmamak daha iyi. Asla. Bu, Fransa’da teknik direktör olarak kazanmasına izin vereceğim anlamına geliyor.”

18 Mayıs’ta Paris’te tüm rap şarkılarınızı topladığınız albümün tanıtımını yapacağınız bir konser vereceksiniz. Müzik senin için ne ifade ediyor?

“Bu benim voleyboldan kopma ve kafamı başka bir şeye verme şeklim. Öte yandan önce şarkı söylemeyi sonra voleybol oynamayı öğrendim. Şarkılarım başarılı olduğu için mutluyum, konser aynı zamanda hayranlarıma bir saygı duruşu niteliğinde olacak.”

Hangi mesajı iletmek istiyorsunuz?

“Şarkılarda ve tabii ki voleybolda benden çok şey var. Ama aynı zamanda benim dünya fikrim”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Rayyan Baniya’nın iletim iddialarına yanıt! – Fatih Karagümrük’ten son dakika haberleri
Next post Spor Toto Lig 1 32. hafta maç hakemleri belli oldu – TFF 1. Liga’dan son dakika haberleri