Rai'nin tarihi yüzü Franco Zuccalà hayatını kaybetti

Aynı zamanda Gazzetta'nın editörüydü ama televizyonda Rai ile öne çıktı.

Franco Zuccalà o gece 83 yaşında öldü. Aslen Katanyalı olan ve Rai'de uzun bir kariyere sahip olan kendisi aynı zamanda Gazzetta dello Sport'un yanı sıra Il Giornale ve Tuttosport'un Roma yazı işleri bölümünde de çalıştı ve 2000 yılından bu yana Italpress haber ajansında köşe yazarlığı yapıyor.

22 Eylül 1940'ta doğdu, 45 yılı aşkın bir süre medya dünyasını dolaştı: gazeteler, radyo ve televizyon: önce Pippo Baudo ile Telestar ve Antenna Sicilia'da, ardından Odeon'da. Ancak Rai ile birlikte “La Domenica Sportiva”, “Novantesimo Minuto”, “Il Processo del Monday” ve Tg1 muhabiri olarak yaptığı haberlerle ün kazandı. Ayrıca Rai Corporation of New York için on bir yıl boyunca iki haftada bir yayınlanan ve Amerika kıtasında takip edilen bir program (“Futbol Temaları”) sundu. Daha sonra İtalyan İsviçre Televizyonu ve Montecarlo Sat ile çalıştı. Olimpiyatlar, Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası, Afrika Şampiyonası: 1958'den bu yana tüm önemli spor etkinliklerinde haber yapıyor. Ayrıca New York'taki Columbia Üniversitesi'nden Telekomünikasyon Bilimi alanında fahri derece aldı; “Boccali” ve “Brera” gibi önemli gazetecilik ödüllerini kazandı.

Mavi gömlek

2014 yılında kaleci Gianluigi Buffon ve teknik direktör Cesare Prandelli, milli takımdaki yarım asırlık performansı nedeniyle kendisine 50 numaralı mavi formayı hediye etti ve uzun kariyeri nedeniyle Uluslararası Sinema Televizyonu Spor Federasyonu tarafından “Guirlande d'honneur” ödülüne layık görüldü. .

Gazetecilik yaptığı uzun yıllar boyunca Nelson Mandela, Henry Kissinger, Gianni Agnelli ve Sophia Loren gibi kalibrede şahsiyetlerin yanı sıra Pelè'den Maradona'ya, Cruijff'ten Beckenbauer'e kadar en büyük futbol şampiyonlarıyla röportajlar yaptı. “Il Re di Broccolino”, “Sonsuza Kadar Şampiyonlar” ve “Brividi Mondiali”yi yazdı ve aralarında “Cento anni di serie A”; Futbolla ilgili 19 video kaset yaptı. Uzun kariyeri boyunca, iki yıl boyunca başkanlığını yaptığı aylık “La Magazine” de dahil olmak üzere 90'ın üzerinde İtalyan ve yabancı gazeteyle işbirliği yaptı. Beş kıtanın tamamında televizyon belgeselleri çekti.

incir

FIGC, gazetecinin ölümüyle ilgili taziyelerini dile getirdi: Başkan Gabriele Gravina, “Zuccalà'nın ölümü beni üzdü, gazetecilik ve spor dünyası için acı bir kayıp” dedi. “Hazırlığı ve çapraz ilgileri ile öne çıkan, vicdanlı ve bilgili bir profesyoneldi. Milli takımın büyük bir taraftarı olan Azzurri'yi evinde ve deplasmanda takip etmeyi asla bırakmadı ve banal yorumlar yapmayı asla bırakmadı.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Erman Toroğlu yorumladı! BEŞİKTAŞ: HABER: Cenk-Köhn pozisyonu ceza mı? videoyu izle
Next post F.Bahçe yönetim kurulu üyesi Selahattin Baki'nin şampiyonluk odağı!